Search
Durszlak.pl
niedziela
lip152012

Mazurskie migawki - spring rolls i małe łapki

 

Do tej roboty trzeba mieć trochę serca i cierpliwości. Nie jest to co prawda tak skomplikowane, jak zwijanie wegańskich dolmas, ale jednak. Papier ryżowy trzeba wyczuć i zrozumieć, bo potrzebuje czasu, by posłusznie poddać się naszym pieszczotom. Nigdy nie robiłam rollsów w wersji smażonej, bo nic nie smażę. Ale zdarzyło mi się jeść takie i zdecydowanie jestem fanką rollsów beztłuszczowych. Świeżość i prostota w najlepszym wydaniu, a przede wszystkim nieskończona liczba możliwości. 

Pyszne są rollsy z paskami marchewki, cukinii i innych chrupiących warzyw. Doskonale smakują z mięsistymi bawolimi pomidorami, chilli i avodado. Na Mazurach wybrałam wersję z makaronem ryżowym, tymiankiem, sezamem i cukinią. Było pysznie!

 

Spring rolls z cukinią

opakowanie papieru ryżowego (mały)

2 cukinie pokrojone w kostkę (ja miałam żółtą i zieloną)

makaron ryżowy (nitki)

1 cebula cukrowa

1 ząbek czosnku

2 łyżki sosu sojowego

tymianek - wg uznania

kilka łyżek podprażonego sezamu

opcjonalnie: mleczko kokosowe, sos do sajgonek

Cebulę podduszamy z czosnkiem, dodajemy cukinię. Gdy zmięknie dodajemy tymianek, i sos sojowy. Do dania można także dodać odrobinę mleczka kokosowego lub sosu do sajgonek. Wrzycamy makaron ryżowy i podlewamy wodą. Można poddusić pod przykrywką, by makaron zmiękł. Odparowujemy. Na koniec posypujemy sezamem. 

 

Tak przygotowany farsz nakładamy do wcześniej zamoczonych (na 2 sekundy) w ciepłej wodzie arkuszy papieru. Można dodać świeży szczypiorek lub kolędrę. No i zaczyna się zabawa w zwijanie. Rollsy będą dość wiotkie, ale stężeją po kilku minutach na talerzu. Nawet dzieciaki nie miały problemu z chwytem szczypcowym:)

 

 

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>
« Curry na pokrzepienie... bo wiatr, bo chmury, bo dzieciak nie chce jeść | Main | Mazurskie migawki i śniadanie idealne, czyli jaglanka »