Search
Durszlak.pl
niedziela
sty202013

Tempeh w curry

 

Zimą królują u nas różne mieszanki curry. Rozgrzewają zziębnięte kości i poprawiają krążenie, a nadają się dla wszystkich członków rodziny. Dzieciak je curry w wersji łagodnej i taka jest zupełnie bezpieczna dla małoletnich. Takie jednogarnkowe curry jest bardzo łatwe w przyrządzeniu i robi się je ekspresowo.

Tempeh w curry

100 g tempehu

2 marchewki

1/4 selera (można pominąć, ja lubię)

300 g szpinaku

1 por

1 duża cebula cukrowa

3 łyżki śmietanki sojowej

sól do smaku

jako dodatek ryż jaśminowy

Tempeh ostrożnie kroimy w kostkę (żeby się nie rozwalił) i podmażamy na odrobinie oleju. Dorzucamy pora i cebulę pokrojone w kostkę. Chwilę podduszamy, aż lekko się zeszklą. Pamiętamy o tym, by dość delikatnie mieszać całość, bo tempeh jest kruchy (i tak trochę się rozpadnie, ale ja wolę większe kawałki). Po tym czasie dorzucamy pokrojoną w talarki marchewkę, seler (jest intensywny i zmienia smak, nie jest konieczny). Podsmażamy wszystko razem i podlewamy lekko wodą. Dusimy ok 7 minut, aż marchewka lekko zmięknie, ale nie będzie rozgotowana. Na samym końcu dodajemy dokładnie umyty szpinak i kika razy mieszamy wszystko razem. 

Gdy warzywa się połączą, dodajemy śmietankę i curry - wg uznania. 

U nas do dania był ryż jaśminowny i kapusta modra z cebulką. Może to nie jest typowe połączenie, ale wg mnie ten kolorowy talerz byl piękny, smaczny i bardzo sycący.

 

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>
« wiosna na wegańskim wypasie | Main | Spring rolls z nerkowcami i szpinakiem »